2013. szeptember 9., hétfő

Hortobágyi palacsinta

A Hortobágyi palacsintának nem sok köze van Hortobágyhoz, tudni illik az 1958- as brüsszeli világkiállításra találta ki egy szakács, és egyszerű marketing- fogásként kapta ezt a nevet. Mondanom sem kell, hogy pillanatok alatt hatalmas sikert aratott.
Eredetileg előételként kínálták, de szerintem főfogásként is megállja a helyét.
Az igazság az, hogy Kollmanné 1939- es Úriasszonyok számára készült szakácskönyvében már szerepel egy hasonló recept, amelyben borjúpaprikással rétegezték a palacsintát, és tejföllel leöntve tették sütőbe.
A palacsinta viszont sokkal régebbi találmány, és nem is annyira magyar. A Római korból, a placenta azaz lepény szóból ered a neve.
A 16. századi erdélyi fejedelem Szakács Tudomány című lapjából leírok egy palacsinta receptet az érdekesség kedvéért:
"Tikmonyból tejből palacsinta
Tölts egy tálban édes tejet, annyit, az mennyit az asztalra akarsz csinálni; ha csak egy kis tálra valót csinálsz, tej is nem sok kell hozzá, három vagy négy tikmonnyal megéred. Abban habarj lisztet egy kalánnal, de felettébb sűrű ne legyen, savát is add meg. Ezt pedig széles fenekű serpenyőben erőlködjed csinálni, mikor sütni akarod, az serpenyő meleg legyen. Az tésztájában annyit végy az serpenyőben, hogy meg ne ragadjon; hegyes fa legyen az kezedben, ha egyik megsül, avval az hegyes fával fordítsd azt másikra. Mellé tarts egy tálat, s pirosan abban rakd egymás hátára, hogy melegen álljon. Ezt jó melegen add fel, nem szoktuk megnádmézelni." Aranyos ugye?
Még csak annyit, hogy a vegetáriánus változatot korábban már közzétettem. Az is nagyon finom.
Hozzávalók:
- 1 kg csirkemell filé
- 2-3 db zöldpaprika
- 2-3 db paradicsom
- 2 fej hagyma
- 2 csepp erős Piros arany (aki szereti)
- só
- bors
- pirospaprika
- 2 nagy doboz tejföl (én 20%-ost használtam, de aki vigyázni szeretne az egészségére jó a 12- os is)

A palacsintához:
- 30 dkg finomliszt
- 10 dkg zabpehelyliszt
- 2 dl tej
- 5 tojás (kevesebbel is lehet)
- 1,5 dl olaj
- szénsavas ásványvíz

Elkészítése:
A töltelékhez fölaprítom a hagymát, majd egy kevés olajon odateszem dinsztelni, hozzáadom a feldarabolt paprikát, és a felkockázott húst. Fehéredésig sütöm. Pár perc múlva hozzáadom a pirospaprikát, a Piros Aranyat (ami el is maradhat) és a paradicsomot. Sózom, borsózom, majd fedő alatt pörköltet készítek belőle.
Amíg a pörkölt készül, megsütöm a palacsintákat. A hozzávalókat jól összekeverem, az olajat is beleteszem, hogy a serpenyőt ne kelljen olajozni sütés közben. Annyi szénsavas ásványvizet adok hozzá, hogy a tejfölnél hígabb masszát kapjak.
Ha elkészül a pörköltem, kiszedem a húst belőle, és egy kis lével meg egy kevés tejföllel összeturmixolom (darálni is lehet a húst). A pörkölt levéhez hozzáadom a másik doboz tejfölt, szépen összeturmixolom. Ha túlzottan folyós, egy kevés liszttel behabarom, de szerintem inkább hígabb legyen, mint lisztes. A hústöltelékkel megtöltöm a palacsintáimat, lelocsolom egy kevés szafttal. A pillanatnyi kreativitásomtól függően összehajtogatom vagy feltekerem, mint a töltött káposztát.
A maradék szafttal nyakon öntöm a kis batyucskáimat, és pár percre mehet a sütőbe átforrósodni. Nem szabad megszárítani. Tényleg csak néhány perc.
Metélőhagymával, coctail paradicsommal, petrezselyemmel, paprikával tálalom.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése