2012. január 5., csütörtök

Kölesből készült húsos lecsó

A köles legősibb termesztett gabonaféle Kínában már a rizs fogyasztása előtt fő élelem forrás volt. Németország területén már a Római birodalom idejében is termesztették.
Szénhidrát-tartalmának jelentős hányada (72%) keményítő, ami szervezetünk számára egy igen jól hasznosítható energiaforrás. Kisebb arányban diétás rostokat, cellulózt, hemicellulózt, lignint, vízoldékony rostokat, pektint is tartalmaz, melyek elősegítik a normális bélműködés helyreállítását. E tekintetben főként a vízben oldódó rostanyagoknak van kiemelkedő szerepük, mivel folyadékmegkötő tulajdonságuknak köszönhetően megnő a térfogatuk, élénkítik a bélperisztaltikát(a bél tápanyag továbbító mozgása), így a salakanyagok bélrendszeren való átjutási ideje lerövidül. Emiatt fontos szerepet tölthetnek be egyes civilizációs ártalmak (pl. székrekedés, diverticulozis, bélrendszeri daganatos betegségek) megelőzésében.
A köles fehérje tartalma 10-15%. Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Héjában és a héj alatti részben B-vitamin, míg csírájában nagy mennyiségű E-vitamin található. Ásványi anyagai közül érdemes megemlítenünk a káliumot, foszfort, magnéziumot és kalciumot. A kálium a szívizom működését szabályozza, míg a magnézium és a foszfor a szellemi munkánál a fáradság ellen nyújthat védelmet.
Igen sok kovasavat tartalmaz (későbbiekben még kifejtjük), továbbá fluort, ként, foszfort, vasat, magnéziumot, káliumot, cinket stb. Különösen gazdag a B-vitaminok csoportjában, mint B1, B2, B6, B17, pantoténsavban és nikotinsavamidban.
A szépítő gabona: fényessé teszi a hajat, erősíti a körmöket,véd a fogszuvasodástól, biztosítja a szép arcbőrt, s késlelteti az öregedést.
Testsúlycsökkentő-, és karbantartó programoknál szintén nagy jelentőséggel bírnak a vízoldékony rostok, mivel fokozzák a teltségérzetet, csökkentik a tápanyag-felszívódás mértékét, és lassítják a gyomor ürülési sebességét.

Pontosan a kölesben gazdagon előforduló kovasavnak köszönhető, hogy megakadályozza az érelmeszesedést és visszaadja az elváltozott erek rugalmasságát, javítja ezzel a vérellátást és normalizálja a magas vérnyomást. Egyúttal a kovasav megállítja az erek további meszesedését

·        visszaállítja a sav-bázis egyensúlyt, mely gyakran stressz hatására, túlzásba vitt fogyókúra miatt, rendszeres dohányzás következtében bomlik fel.
·        candida betegek diétájában fontos szerepet tölt be a köles, mely megakadályozza, hogy a tápcsatornába megtelepedett gombák elszaporodjanak
·        megvéd a fogszuvasodástól, erősíti a látást, késlelteti az öregedést
·        rendszeres fogyasztásával elkerülhetőek a daganatos betegségek
·        szabályozza a vércukorszintet
·        helyreállítja az emésztést
·        gyulladáscsökkentő
·        immunerősítő
·        csökkenti a vér koleszterinszintjét
·        ez a Föld ásványanyagokban leggazdagabb gabonája
Hozzávalók:
- köles
- csirkemell filé
- paradicsom
- paprika
- hagyma
- só
- bors
- piros arany

Elkészítése:
A mennyiségeket ízlés szerint és hozzávalók függvényében változtatom. A hagymával kezdem. 1- 2 hagymát apróra vágok és olajon elkezdem dinsztelni, hozzáadok 4-5 db TV paprikát szintén apróra vágva és együtt dinsztelem tovább. Ehhez hön a kis kockákra vágott csirkemell filé. Sózom, borsózom és fedő alatt sütöm tovább a húst fehéredésig. A paradicsomot 3- 4 db össze is turmixolhatom és úgy adom az előző keverékhez. A kölest háromszoros mennyiségű vízben pici olajjal és vegetával puhára duzzasztom takaréklángon fedő alatt. Csak ha elkészült a hús és a köles is megfőtt, akkor vegyítem össze a két masszát. Próbáltam már egybe is főzni, de a köles miatt hamar leég.
Szoktam még egy kevés csípős piros aranyat is nyomni hozzá. Attól kicsit pikánsabb lesz az íze.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése